Knihy

Knihy židovské a o židovství, které se mi líbí a přijdou mi zajímavé (obvykle jsou ovšem v angličtině...). Seznam není ani zdaleka vyčerpávající a postupně ho budu rozšiřovat...


Tóra a komentáře k ní:


Chamiša chumšej Tora-překlad rabiho Sidona

Úvahy nad Tórou-krátké komentáře Ješajahu Leibowitze, filozofa, ortodoxního žida a sionisty (ovšem nikoliv náboženského sionisty), s mnoha, často kontroverzními, názory, které se nebál říkat nahlas

Etz Chayim-parašiot a haftarot s anglickým překladem a konzervativním komentářem

Torah-A Modern Commentary-totéž, ovšem v reformním vydání. Oba chumaše jsou velmi povedené a nabízí výběr zajímavých komentářů, klasických i moderních

Schottenstein Interlinear Complete Chumash-jeden z mnoha artscrollových chumašů, díky paralelnímu překladu pomáhá s učením hebrejštiny, připojené komentáře jsou hodně tradiční, založené zejména na midraších

New Studies in the Weekly Parasha-7 svazkový komentář od sestry Ješaji Leibowitze Nechamy. Nechama učila Tóru a komentáře budoucí rabíny v seminářích i na univerzitě. Na konci každého komentáře je několik otázek, kterými si čtenář může ověřit, že textu porozumněl. Jedinou nevýhodou tohoto komentáře je cena...

Torah MiEtzion-moderní komentáře vydané ješivou Har Etzion v Izraeli, ještě jsem je nečetla (mám to v plánu příští rok), ale Eli byl nadšený. Ješiva Har Etzion je ješiva kombinující náboženské studium a vojenskou službu (hesder) a patří k proudu náboženských sionistů.

A Year With the Sages: Wisdom on the Weekly Torah Portion-krátké (2-3 stránky) komentáře k parašám a svátkům od rabiho Reuvena Hammera. Vždy používá talmudický komentář k citátu z dané paraši a následně i vlastní úvahu, kde prezentuje aktiálnost problému i v dnešní době.

Judaism´s Life Changing Ideas: A Weekly Reading of the Jewish Bible-další krátké komentáře k aktuální paraše, tentokrát od rabiho Jonathana Sackse. Tyhle krátké komentáře jsou skvělý formát pro ty, kdo mají málo času, jsou hodně unavení, ale zárověň vědí, že Tóra je stromem života pro ty, co se jí drží a chtějí alespoň trochu každý týden studovat. Rabi Sacks dokázal krásně vypíchnout to důležité, co si z každého komentáře má člověk odnést.

Thinking About the Torah: A Philosopher Reads the Bible a Thinking About the Prophets: A Philosopher Reads the Bible-filozofické úvahy Kennetha Seeskina nad otázkami, které najdeme v Tóře a v prorocích. Jak chápat, že člověk byl stvořek k obrazu Božímu? Byl Abrahám, ochotný obětovat vlastního syna, hrdina? Co přesně znamená monoteismus? 


Praktická halacha:


Kicur šulchan aruch (Šlomo Ganzfried)-vyšel v češtině, dávkujte opatrně! Jednorázová aplikace nepoučeným začátečníkem může mít vážné důsledky pro váš společenský život a duševní vyrovnanost, postupné studium a pozvolná aplikace neuškodí.

The Guide to Jewish Religious Practice (Isaac Klein)-konzervativní "šulchan aruch" z roku 1979, dnes už trochu zastaralý, ale pořád velmi zajímavý, zabývá se ovšem pouze "rituálními otázkami"

The Observant Life (Martin Cohen, Michael Katz)-moderní verze díla Isaaca Kleina, zahrnuje nejnovější responsa konzervativních rabínů a kromě "rituálních" otázek se zabývá i praktickou halachou pro všední den-vztah zaměstnanec-zaměstnavatel, obchodní etika, otázka intenzivního chovu hospodářských zvířat atd.

Jewish Living: A Guide to Contemporary Jewish Practice (Mark Washofsky)-reformní průvodce halachou, pozice reformního judaismu je poskytovat rady a doporučení v souladu s židovskou tradicí, nikoliv autoritativní rozhodnutí (není to tedy reformní šulchan aruch). Stejně jako předchozí kniha se zabývá také soudobými etickými otázkami

How to Run a Traditional Jewish Household (Blu Greenberg)-autorka je jedna ze zakladatelek JOFA (Jewish Orthodox Feminist Alliance) a tahle kniha je nesmírně praktický návod, jak zvládat vést židovskou domácnost z moderně ortodoxního pohledu, dneska už jsou některé věci trošku zastaralé, ale jako celek je to velký pomocník (z jejího popisu jsem konečně pochopila, jak udělat eruv tavšilin).

Taking the Plunge (Miriam Berkowitz)-průvodce konzervativní rabínky otázkami zákonů taharat hamišpacha (rodinné čistoty), včetně možných zjednodušení a úlev (v ortodoxním světě neakceptovaných, byť po takových změnách mnoho žen volá, mezi nimi například i Blu Greenberg). Odpovědi na praktické otázky lze najít i na webu yoatzot, pokud se nemáte koho zeptat přímo...

A Practical Guide to the Laws of Kashrut (Pinchas Cohen)-jednoduchý a praktický návod jak vést košer kuchyni


A Code of Jewish Ethics (Joseph Telushkin)-moderní musar (etická literatura) pro každěho a pro každý den. Ty dva díly vypadají strašně dlouhé, ale nikde není psáno, že je nutné je přečíst naráz. Naopak, tohle jsou knihy, ke kterým je dobré se pravidelně vracet!


Židovství tak nějak obecně:


The Essence of Judaism (Leo Baeck)-židovství jako etický monoteismus, ideálně pro ty, kdo mají nějaké filozofické vzdělání. Já byla trochu ztracená, ale Eli byl nadšený.

Liberal Judaism (Eugene Borowitz)-totéž co v přechozím bodě, nějaký filozofický background opravdu nezaškodí

The Beginnings of Jewishness (Shaye J. D. Cohen)-jak se stalo, že se židovství začalo dědit po matce, místo biblického dědění po otci? A co je to vlastně to židovství ve smyslu příslušnosti k židům a jak se vyvíjelo?

Why Aren't Jewish Women Circumcised? (Shaye J. D. Cohen)-polovina všech židů není obřezána, proč? Jakou funkci má obřízka v otázce židovské identity?

Gender and Timebound Commandments in Judaism (Elizabeth Shanks Alexander)-seriozní dikuze na téma časově vázaných micvot a vyjmutí žen z povinnosti je dodržovat, autorka se opírá zejména o Mišnu a Talmud, nejedná se o žádnou ideologickou masáž.

The Boundaries of Judaism (Donniel Hartman)-hledání odpovědi na otázku, od které chvíle je člověk netolerovatelným heretikem z hledika judaismu a nalézá se tak "mimo systém". Autor sleduje, jak se definice hereze postupně vyvíjela až do dnešní podoby.

Must a Jew Believe Anything? (Menachem Kellner)-autor si bere na mušku Maimonida a jeho 13 článků víry a ukazuje, že jejich akceptace jako židovského dogmatu nebyla a není zdaleka univerzální a že i Maimonides sám sobě odporuje. Autor je ortodoxní, mimochodem...

The Limits of Orthodox Theology: Maimonides' Thirteen Principles Reappraised (Marc B. Shapiro)-další autor, který ukazuje, že s "všeobecnou shodou" na Maimonidových 13 článcích to není tak žhavé, jak se nám mnozí snaží namluvit.

Not in God's Name (Jonathan Sacks)-vynikající kniha bývalého vrchního rabína Commonwealthu o nábožensky motivovaném násilí, jaké se znovu objevuje v posledních letech a o možném čtení biblických příběhů o vyvolenosti, které je vždy vyvoleností k něčemu a neznamená automatické zavržení druhého, "nevyvoleného" syna.

The Great Partnership: God, Science and the Search for Meaning (Jonathan Sacks)-věda a víra se navzájem naprosto nevylučují a mohou (a měly by!) vedle sebe existovat ve vzájemné harmonii bez hloupých apologetik a vzájemného znevažování.


Not In Heaven (Eliezer Berkovits)-vynikající kniha ortodoxního rabína, který horuje za adaptaci halachy na dnešní problémy, v souladu s halachickými principy obsaženými již v Talmudu (které naneštěstí nejsou využívány). Povinná četba pro liberální židy, kteří už nad ortodoxií zlomili hůl, i pro ortodoxní židy, kteří mají pocit, že existuje jen jedna cesta a to ta jejich.

Jewish Law as Rebellion (Nathan Lopes Cardozo)-autor myšlenkově navazuje na Eliezera Berkovitse a ukazuje, že halacha je ohromný nástroj pro jednotlivce i společnost, jen ji začít správně používat. Ani rabi Cardozo ani rabi Berkovits nejsou zrovna populární u vrchního izraelského rabinátu...


For The Sake Of Heaven And Earth: The New Encounter Between Judaism And Christianity (Yitz Greenberg)-rabi Yiz Greenberg je moderně ortodoxní americký rabín, který se krom jiného zabýval hodně i teologickými otázkami spojenými s šoa.


Revelation and Authority - Sinai in Jewish Scripture and Tradition (Benjamin D. Sommer)-mnoho lidí je toho názoru, že pokud připustíme kritické čtení Bible, pak se nám celý text rozpadne na vzájemně si protiřečící autory J, E, D, H...atd. a autorita textu jako základu židovské tradice bude ztracena. Autor ukazuje, že tomu tak vůbec být nemusí a naopak biblická kritika může přinést nové pochopení textu v náboženském slova smyslu, čteme-li různé biblické autory jako komentátory ústní tradice, přesně v tom stylu, jak je později najdeme v Talmudu. 

On the Relationship of Mitzvot Between Man and His Neighbor and Man and His Maker (Daniel Sperber)-když máme proti sobě dvě micvy, jednu vůči našemu bližnímu a druhou vůči Nejvyššímu, která z nich má přednost? Ta etická, samozřejmě...

Evolving Halakhah (Moshe Zemer)-skvělá kniha izraelského liberálního rabína a odborníhka na liberální pojetí halachy, který na příkladech názorně ukazuje její vývoj a praktickou aplikaci. 

No Other Gods (Kenneth Seeskin)-k napsání této knihy byl autor inspirován, když připravoval v jeho domovské americké synagoze dospívající ke konfirmaci a přišla řeč na to, co je to vlastně v dnešní době modloslužba.

Transforming Identity (Avi Sagi, Zvi Zohar)-otázky kolem konverze k židovství v průběhu staletí, jejich vývoj a jak se vlastně z "pohana" rodí žid. Autoři neopomíjejí ani nebezpečný fenomén dnešní doby, tedy zpětnou anulaci konverze, která je z hlediska halachy velmi sporná.

Torah Umaddah (Norman Lamm)-progresivní židé nejsou úplně cílovou skupinou čtenářů této knihy, řešící otázku, jaké a v jakém rozsahu je žádoucí sekulární studium, aby se nejednalo o "bitul Tora", tedy ztráty času, který bychom měli věnovat Tóře. Pro nás, kterým přijde úplně normální vystudovat sekulární školy je to nahlédnutí do světa studentů ješiv, kteří studují Tóru na plný úvazek. Tato kniha umožní pochopit jejich pohled na věc a zároveň pomoct hledat kompromis mezi náboženským a sekulárním studiem (a následně prací), který je nezbytný a s rostoucí (a chudnoucí) charedi populací v Izraeli a v USA čím dál naléhavější.

This Is Real and You Are Completedly Unprepared-příprava na Vysoké svátky rabiho Alana Lewa. Tešuva už nikdy nebude jen prázdné slovo...


Pro zábavu:


Sidra Noach (David Jan Novotný)

Altschulova metoda (Karol Efraim Sidon alias Chaim Cigan)

If All the Seas Were Ink (Ilana Kurshan)

Šajlok, to jsem já (Howard Jacobson)

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Tobiáš Smolík, Klára Smolíková)

Už tam budem, Mojžíši? (Kakalík, Pavlína Šulcová)

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire